FARMASİ UNVANLAR 2021

Farmasi Kademeler Sıralaması


Farmasi unvanları aylık ne kadar nasıl kazanıyor? Farmasi kademeleri ve 2021 detaylı kazanç planı.

Farmasi 2021 Kademeler Sıralaması;

 1. Girişimci
 2. Lider
 3. Üst Lider
 4. Yönetici
 5. Müdür
 6. Direktör
 7. Altın
 8. Platin
 9. Zümrüt
 10. Elmas
 11. As Başkan
 12. Başkan
 13. Sultan

Farmasi prim ve seviye unvan konularında ilk bilmeniz gereken terim TL PUAN

TL puan nedir?

Farmasi ürünlerini satın aldıkça, hesabınızda TL PUAN biriktirirsiniz. Siz ve ekibiniz TL PUAN biriktirerek bu puan üzerinden yüzdelik seviyeniz çarpılarak ve stopaj verginiz düşülerek o ayki kazancınız hesaplanır.

Her yapılan alışveriş aynı miktarda TL PUAN kazandırmayabilir. Farmasi’de TL PUAN kazandırmayan ürünler de var. Örneğin Katalog. Ücretsiz hediye ürünler vs.

Yani 100 TL’lik bir alışverişte katalog da almışsanız 97 TL puan kazanabilirsiniz.

Kişisel puan ve grup puanı nedir?

Adından da anlaşılacağı gibi girişimcinin kendisinin direkt verdiği siparişlerden kazandığı puana Kişisel Puan denir. Grup puanı ise girişimciye bağlı diğer girişimcilerin o ay içerişinde yaptığı toplam TL PUAN’ı temsil eder.

Not: Kişisel puanınız, grup puanınıza eklenerek gösterilir. Yani 150 TL’lik bir sipariş vermişseniz hem 150 TL kişisel puan, hem 150 TL grup puanı şeklinde görünür. Ancak bir üyeniz 100 TL’lik alışveriş yaparsa bu durumda kişisel puanınız 150 TL Grup TL Puanınız 250 olur. 

Farmasi Prim ve Kademeler

Siz ve size bağlı diğer Farmasi girişimcilerinin, bir ay içerisinde yaptıkları alışverişlerden kazanılan TL PUAN’ların her bir üyeye kendi yüzdelik seviyesine göre hesaplanıp ödenen kazanca prim denir.

Farmasi Prim ve Unvanlar

Farmasi’den prim kazanabilmek için her ay en az 160 TL sipariş vermeniz gerekir. Her ay bu miktar kadar sipariş verenlere “Aktif Girişimci” denir ve sadece aktif girişimciler prim almaya hak kazanır. Hangi yüzdelik grubun ne kadar prim kazandığını örneklerle aşağıda bulabilirsiniz.

%3 Seviye Unvanı

Bu seviyeye Farmasi Girişimcisi deniyor. İçinde bulunduğu ay içerisinde 499 TL Puan alışverişe kadar prim almaya hak kazanamaz. 500 TL ye ulaştığında ise %3’lük seviyeye yükselir ve bu ilk seviyede kendisi ve grubundaki diğer kişilerin verdikleri siparişlerin KDV ve STOPAJ düşüldükten sonra kalan miktarın %3 ile çarpılmasıyla kazancı hesaplanır. Bu seviyede min. 10 TL maksimum 30 TL kazanırsınız. 

%7 Seviye Unvanı

Bu seviyede de halen Farmasi Girişimcisi olarak anılırsınız. İçinde bulunduğunuz ay içerisinde kişisel veya grup puanı 1500 TL’yi geçtiğinizde %7 prim seviyesine yükselirsiniz.

Bir ay dönemini 1500 TL Puan – 3999 TL Puan arasında kapatırsanız tüm vergiler düşüldükten sonra minimum 71 TL maksimum 190 TL kazanırsınız.

%11 Seviye Unvanı

Artık Farmasi Liderisiniz. Lider denmesinin nedeniyse kişisel veya grup puanı ile en az 4000 TL Puanı başarmış demektir. Artık altınızdaki üyeleriniz de kendi altlarına üyeler edinmeye başlamış olabilir ya da üyeleriniz her ay düzenli alışveriş yapmaya başlamıştır. Sizin de yönlendirmenizle en uygun zamanda en uygun ürünleri satın alıyorlar. Lidersiniz, bu nedenle artık buraya kadar elde ettiğiniz başarıyı altınızdaki  yeni başlayanlara da aktararak onların da daha fazla satış yapmasını sağlayabilirsiniz. Bu hem onlara hem size fayda sağlayacağından bir çeşit takım işine dönüşür. Ama siz de birisine bağlısınızdır. Sizin de üzerinizde bir lideriniz olabilir. Farmasi network yapısı gereği mutlak birisine bağlanırsınız ancak sizin üstünüzdeki kişinin aktiviteleri sizin gelirinizi etkilemez. Sizin aktiviteleriniz üstünüzün gelirini direkt olarak etkiler. Bu nedenle yardım istemekten ya da iletişim kurmaktan çekinmeyiniz.

Bu seviyede minimum TL PUAN 4000 olmalıdır. Bu durumda alacağınız prim en az 298 TL’dir.

Bu seviyede maksimum 7999 TL PUAN ile maksimum kazançınız 597 TL olacaktır. Yani düz hesap ay içerisinde 8000 TL PUAN biriktiğinde 600 TL net kazancınız olur.  Bu seviyede ortalama kazanç olarak 450 TL baz alınabilir.

Liderlik seviyesinde aylık 140 TL alışveriş yapmanıza gerek yoktur ama 5 adet katalog satın almış olmanız gerekiyor.

Ancak 7999 TL ‘de kalmayıp 8000 TL’ye tamamladığınızda ise ;

%15 Seviye Unvanı

Farmasi Üst Lider seviyesine ulaştınız. Önceki seviyenin en üst limitinden 1 TL bile daha fazla puan aldığınızı varsayalım ve ayı 8000 TL PUAN ile kapadığınızda kazancınız 813 TL olacak. Önceki seviyenin en üst kazancı 600 TL iken bu seviyenin min  kazancı 813 TL’dir.

Ancak bu seviyede 10 katalog almış olmanız gerekmektedir. Diyelim ki ay içerisinde bir satış patlaması yaşadığınız ve bir anda %15 oldunuz ve ay bitti. O ay içerisinde katalog almamışsanız 1 defaya mahsur priminiz ödenir ancak sonraki seferlerde bu şart aranmaktadır.

Bu seviyenin en üst sınırı ise 11.999 TL PUAN’dır. Maksimum kazancınız artık 1.220 TL ‘ye ulaştı bile.

%18 Seviye Unvanı

Farmasi Yöneticisi oldunuz. Min  12.000 TL PUAN yaptınız ve artık kocaman bir aileniz var. 4 seviye altınıza kadar Grup puanı  toplayabiliyorsunuz ve 18.000 TL PUAN’a kadar min 1500-2200 TL arasında prim kazanabilirsiniz. Bu hesaplama tüm satışı sizin yapmanız ya da tüm alt üyelerinizin %0 seviyesinde olması durumunda oluşacak gelirdir. Ekip büyüdükçe prim hesaplama sistemi çok daha karmaşık hale geliyor ve alt ekiplerinizin seviyeleri ile sizin seviyeniz arasındaki farka göre prim hesaplanacak.

Bu seviyede aylık 25 katalog satın almanız gerekiyor. Bu katalogları çevrenize veya alt ekibinize yeni katılan üyelere gönderebilirsiniz.  Artık alt ekipleriniz oluştuğundan onlara yol göstermeniz ve cesaret vermeniz gerekir.

Ortalama kazancınız aylık 2100 TL civarlarında olacak.

%21 Seviye – Müdür Unvanı

Artık Farmasi Müdürü oldunuz ve ek primler kazanmaya hak kazandınız.

18.000 TL PUAN ve üzerine çıktığınızda %21 seviyesini alırsınız ve işler daha da ciddileşir. Artık birer iş kadını / iş adamı oldunuz. Ciddiyet seviyesi artık bölge müdürlükleriyle strateji ve planlama toplantılarına katılmanız gerekmektedir.

Önemli bir nokta ise, altınızdaki size en yakın olan %18 seviyesindeki kişiyle aranızda 6000 TL PUAN fark aranır.

Bu sistem sayesinde Farmasi, önce başlayanların alt ekipler kurduktan sonra yan gelip yatarak para kazandıkları bir ortama dönüşmüyor. Her bir alt üyeniz sizden daha iyi performans sağlarsa siz o kişiden gelecek olan grup puanını prim hesaplamanızda kullanamıyorsunuz.

Ancak bunun bir de şu yönü var ki Müdür yetiştirme primi adı altında başka bir kazanç planına dahil olunur. Bu konuda ayrıca bir sayfada değineceğim.

Bu seviyede prim alabilmeniz için o ay içerisinde 50 katalog alma şartınız vardır.

%21’lik müdürler her bir alt grubundan ayrı oranlarda gelir elde eder.

 1. Nesilden %3
 2. Nesilden %2
 3. Nesilden %1,5

İlk müdürlüğünüzü aldığınız tarihten itibaren 12 ay içerisine arka arkaya ya da aralıklı şekilde 5 kez %21 yapan müdür artık Direktör ünvanına ulaşır.

Direktör Unvanı

Bu seviyede artık alt ekibinizle aranızdaki TL PUAN ve Seviye farklılıkları prim kazancınızı ciddi derecede etkileyen bir faktör haline geliyor.

Bu ünvanı taşıyabilmek için her zaman son 12 ay içerisinde minimum 5 kez seviyesini korumak zorundadır.

Aylık primlerini alabilmek için 50 katalog satın alma şartı vardır. Bu katalogları da ekiplerini büyütmek ve/veya desteklemek için kullanmalıdır.

Direktör Müdür her bir alt grubundan ayrı oranlarda gelir elde eder.

 1. Nesilden %3
 2. Nesilden %2
 3. Nesilden %1,5

Altın Unvanı

12 ay kişisel ve/veya grubu ile 5 kez ardı ardına veya aralıklarla minimum 18.000 TL PUAN’lık alışveriş yapanlar %21 prim grubuna girerler ve Altın Müdür unvanına yükselirler.

Kendisine bağlı 2 adet %21 kol çıkarıp bunu da 12 ay içerisinde 5 kez elde edenler Altın Direktör ünvanına yükselir.

Altın Direktör olduğunuzda 12 ay boyunca her ay 1000 TL sabit para ödülü ödenir.

%21 ‘likleri haricinde, Kendisi ile en yakın yandan 6000 TL PUAN şartı aranır. Yani yan gelip yatma durumu kesinlikle engellenmiştir. Bir noktaya kadar yükselip sonra çalışmayı bıraktığınız anda aydan aya gelen kazancınız bir anda sıfırlanır.

Altın Direktör her bir alt grubundan ayrı oranlarda gelir elde eder.

 1. Nesilden %3,5
 2. Nesilden %2,5
 3. Nesilden %1,75

Platin Unvanı

Kendisine bağlı 4 adet %21 ‘lik kol çıkardığında Platin Müdür olursunuz. Alt ekibinle arasında 6000 TL PUAN yandan fark aranır.

1 yıl içerisinde 5 kez platin müdür seviyesine ulaşanlar Platin Direktör ünvanına ulaşır.

12 aylık Fiat Egea veya muadili bir araç kullanma hakkı kazanır. Dilerse araç hakkı yerine 12 ay boyunca ödenecek 2.000 TL (toplam 24.000 TL) para ödülünden yararlanabilir. Platin Direktörlüğü kaybettiğinde bu ödülü o ay için kaybeder ancak sonraki aylarda aldığında ödül ödemesi kaldığı yerden devam eder.

Her ay, geriye dönük 12 ayın 5 ayında Direktör ünvanınında kalma şartı vardır. Aksi durumda direktörlüğü kaybeder ve o esnada ödenen ödül ödeneği kesilir.

Araç tercih eden direktörler yandan 15.000 TL PUAN şartı aranır.

Primlerini alabilmesi için aylık 75 katalog satın alma şartı vardır.

Platin Müdür ve Direktör her bir alt grubundan ayrı oranlarda gelir elde eder.

 1. Nesilden %4
 2. Nesilden %3
 3. Nesilden %2

Zümrüt Unvanı

Kendisine bağlı 8 adet %21 ‘lik kol çıkardığında Zümrüt Müdür olursunuz. Alt ekibinle arasında 6000 TL PUAN yandan fark aranır.

1 yıl içerisinde 5 kez Zümrüt Müdür seviyesine ulaşanlar Zümrüt Direktör ünvanına ulaşır.

12 aylık Peugeot 3008 veya muadili bir araç kullanma hakkı kazanır. Dilerse araç hakkı yerine 12 ay boyunca ödenecek 3.000 TL (toplam 36.000 TL) para ödülünden yararlanabilir. Zümrüt Direktörlüğü kaybettiğinde bu ödülü o ay için kaybeder ancak sonraki aylarda aldığında ödül ödemesi kaldığı yerden devam eder.

Araç hakkını kullanan girişimciler 15.000 TL Puan şartını yerine getirmelidir.

Prim alabilmesi için 75 Katalog satın alma şartı vardır.

Zümrüt Müdür ve Direktör her bir alt grubundan ayrı oranlarda gelir elde eder.

 1. Nesilden %4,5
 2. Nesilden %3,5
 3. Nesilden %2,25
 4. Nesilden %0,2

Elmas Unvanı

Kendisine bağlı 12 adet %21 ‘lik kol çıkardığında Zümrüt Müdür olursunuz. Alt ekibinle arasında 6000 TL PUAN yandan fark aranır.

1 yıl içerisinde 5 kez Elmas Müdür seviyesine ulaşanlar Elmas Direktör ünvanına ulaşır.

12 aylık BMW 3 seriisi veya muadili bir araç kullanma hakkı kazanır. Dilerse araç hakkı yerine 12 ay boyunca ödenecek 4.000 TL (toplam 48.000 TL) para ödülünden yararlanabilir. Elmas Direktörlüğü kaybettiğinde bu ödülü o ay için kaybeder ancak sonraki aylarda aldığında ödül ödemesi kaldığı yerden devam eder.

Araç hakkını kullanan girişimciler 15.000 TL Puan şartını yerine getirmelidir.

Prim alabilmesi için 75 Katalog satın alma şartı vardır.

Elmas Müdür ve Direktör her bir alt grubundan ayrı oranlarda gelir elde eder.

 1. Nesilden %5
 2. Nesilden %4
 3. Nesilden %2,5
 4. Nesilden %0,4

As Başkan Unvanı

%21’lik kol sayısı 16, yandan fark 20.000 TL Puan ve her ay 200 katalog alma şartı vardır.

AS Başkan seviyesine ulaşan kişi 1 yıl içinde 5 defa As Başkan Müdür seviyesini koruması halinde As Başkan Direktör ünvanına ulaşıp 125.000 TL nakit ödül ve BMW 5 serisi veya muadili araç kullanım hakkından 12 ay boyunca yararlanacaktır.

Aracı kabul etmeyenlere 125.000 TL 12 ay boyunca eşit parçalar halinde odenecektir.

As Başkan Müdür ve Direktör her bir alt grubundan ayrı oranlarda gelir elde eder.

 1. Nesilden %5,5
 2. Nesilden %4,5
 3. Nesilden %4
 4. Nesilden %0,6

Başkan Unvanı

%21’lik kol sayısı 20, yandan fark 20.000 TL Puan ve her ay 200 katalog alma şartı vardır.

Başkan seviyesine ulaşan kişi 1 yıl içinde 5 defa Başkan Müdür seviyesini koruması halinde Başkan Direktör ünvanına ulaşıp 250.000TL nakit ödül ve BMW 7 serisi veya muadili araç kullanım hakkından 12 ay boyunca yararlanacaktır.

Nakit ödül seçiminde 250.000TL / 12 ayda eşit şekilde ödeniyor.

Başkan Müdür ve Direktör her bir alt grubundan ayrı oranlarda gelir elde eder.

 1. Nesilden %6
 2. Nesilden %5
 3. Nesilden %4
 4. Nesilden %0,8

Sultan Unvanı

%21’lik kol sayısı 30, yandan fark 20.000 TL Puan ve her ay 200 katalog alma şartı vardır.

Sultan seviyesine ulaşan kişi 1 yıl içinde 5 defa Sultan Müdür seviyesini koruması halinde Sultan Direktör ünvanına ulaşıp 500.000 TL nakit ödül ve Range Rover veya muadili araç kullanım hakkından 12 ay boyunca yararlanacaktır.

Başkan Müdür ve Direktör her bir alt grubundan ayrı oranlarda gelir elde eder.

 1. Nesilden %6,5
 2. Nesilden %5,5
 3. Nesilden %4,5
 4. Nesilden %1
 5. Nesilden %0,5