Farmasi Nutritea Rooibos

Nutritea’nin bu harmanında Roybos, vanilya ile buluşuyor ve sizin hem keyifli hem de rahatlatıcı bir mola vermenizi sağlıyor.

Güney Afrika bölgesine özgü kafein içermeyen bu harmanda A, B1, B2, B5, B6, B12, C, D, E vitaminleri;potasyum, kalsiyum, magnezyum, demir, çinko ve sodyum bakımından oldukça zengin olan Roybos,fermantasyon işlemi görür ve yeşil olan yapraklar kızıl-kahverengine dönerek yumuşak, hafif toprağımsı ve vanilya notaları olan karakteristik tadını kazanır.

Güney Afrika’da yetişen ve “Kırmızı Çalı” olarak da bilinen Rooibos bitkisinin yapraklarından elde edilen çaya Rooibos (roybos) çayı denir. Rooibos çayının bildiğimiz çay bitkisiyle bir ilgisi yoktur. Ancak aromatik tadı ve kafein içermiyor oluşuyla son yıllarda siyah ve yeşil çaya alternatif olarak özel karışımlı Nutritea Rooibos çayı tercih ediliyor.

Faydaları Nelerdir?

  • Rooibos bitkisi, yeşil çaydan daha fazla antioksidan içerir. İçeriğindeki antioksidanlar sayesinde düzenli olarak tüketildiğinde bağışıklık sistemini güçlendirerek kansere karşı koruma sağlar.
  • Genel olarak rahatlatıcı özelliği sayesinde uykusuzluk, gerginlik ve yüksek tansiyon gibi sorunları önlemeye yardımcı olur.
  • Manganez, kalsiyum ve fluorid içeren rooibos kemik ve dişlerin güçlenmesine de yardımcı olur, romatizmaya bağlı şikayetleri azaltmada da yardımcı olur.
  • İçerdiği potasyum sayesinde antispazmoid özelliği vardır. Mide ağrısı, adet sancısı gibi kramplara bağlı ağrıları yatıştırma özelliği vardır.
  • Sindirim sistemini rahatlatır.
  • Rooibos bitkisi aspalatin adı verilen bir antioksidan da içerir ve bu sayede anti-diyabetik etkisi de vardır. Şeker hastaları vücuttaki şekeri dengelemek için tüketebilirler.

Nasıl Kullanılır?

Bitki çayınızı demlemek için cam kabın içine bitki çayınızı koyun ve üzerine kaynattığınız suyu dökün. Bir süre demlemeye bırakın. Demleme süresini en fazla dört dakika ile sınırlayın.